Tipologija
Garbanotų plaukų tipologija
Garbanoti plaukai linkę būti daug sausesni nei tiesūs plaukai. Tai daugiausia lemia šios priežastys:
• Plaukų folikulų skaičius galvos odoje. Kiekviename folikule yra riebalų liaukos, kurios gamina natūralius aliejus, atsakingus už plaukų drėkinimą ir sveiką, blizgantį jų išvaizdą. Nors gali atrodyti priešingai, garbanotų plaukų savininkai paprastai turi mažiau folikulų nei tiesių plaukų turintys asmenys. Kitaip tariant, kuo mažiau folikulų, tuo mažiau riebalų liaukų, gaminančių natūralius aliejus, o tai reiškia mažesnį plaukų drėkinimą.
• Natūrali plaukų struktūra ir susisukusios garbanos apsunkina natūralių aliejų, kuriuos gamina riebalų liaukos, pasiskirstymą nuo šaknų iki galiukų.
• Garbanotų plaukų atveju kiekviena garbana ir banga pakelia kutikulę – išorinį plaukų sluoksnį. Dėl to pažeidžiama hidrolipidinė plėvelė, atsakinga už plaukų apsaugą ir drėkinimą.
Dėl minėtų priežasčių garbanoti plaukai natūraliai linkę būti sausesni, porėtesni ir mažiau blizgantys. Norint išlaikyti sveikas, stiprias ir žvilgančias garbanas, būtina užtikrinti optimalų drėkinimą.
Garbanotų Plaukų Metodas (Curly Girl Method)
Pastaraisiais metais garbanotų plaukų savininkės pradėjo aktyviai reikalauti specialių priemonių garbanotiems plaukams prižiūrėti ir apsaugoti. Be to, natūralaus grožio populiarėjimas paskatino jas susigrąžinti savo natūralias garbanas. Būtent tokiomis aplinkybėmis buvo sukurtas Garbanotų Plaukų Metodas (Curly Girl Method) – priežiūros rutina, skirta garbanotiems ir banguotiems plaukams, siekiant išlaikyti natūralias, sudrėkintas, elastingas ir be pasišiaušimo garbanas.
Šis metodas labai griežtai reglamentuoja tiek naudojamas priemones, tiek jų naudojimo žingsnius. Svarbiausia – vengti produktų, kurie gali sausinti ir pažeisti garbanas, ir juos pakeisti priemonėmis, kurios didina plaukų drėkinimą bei blizgesį.
Ingredientai, kurių reikia vengti Curly Girl metode:
- Sulfatai ir agresyvūs paviršiaus aktyvieji junginiai.
- Silikonai.
- Vaškai ir mineraliniai aliejai.
- Džiovinantys alkoholiai.
Leistini ir neleistini produktai
Sulfatai
Plaukai susitepa ir juos būtina plauti. Kadangi plaukai yra hidrofobiški (t. y. jie sugeria riebalus, bet atstumia vandenį), jų išplovimui vien vandens nepakanka. Šiam tikslui naudojami šampūnai, kurie pašalina susikaupusius riebalus ir nešvarumus.
Šampūnai gali būti su sulfatais arba be jų, o jų pasirinkimas priklauso nuo plaukų būklės ir reikalingo valymo intensyvumo. Sulfatai yra tam tikras paviršiaus aktyviųjų medžiagų tipas, kuris gali erzinti itin jautrią galvos odą. Tačiau Curly Girl metodo rekomendacija vengti sulfatų yra dėl jų stipraus valomojo ir riebalus šalinančio poveikio.
Kadangi, kaip minėta ankstesniame skyriuje, garbanoti plaukai yra linkę į sausumą, geriausia pakeisti sulfatinius šampūnus švelnesniais, turinčiais lengvus ploviklius. Kodėl? Pagrindinė priežastis – švelnesnė plaukų priežiūra, kuri nepašalina natūralių aliejų, leidžiančių plaukams išlikti geriau sudrėkintiems.
Vis dėlto, rekomenduojama kartą per 15–20 dienų naudoti šampūną su sulfatais, kad būtų pašalinti susikaupę plaukų priežiūros produktų likučiai.
Štai keletas dažniausiai profesionaliose plaukų priežiūros priemonėse naudojamų paviršiaus aktyviųjų medžiagų (surfaktantų). Tie, kurie pateikiami sulfatuose ir stiprių surfaktantų skiltyje, turėtų būti vengti laikantis Curly Girl metodo, o esantys švelnių surfaktantų skiltyje yra visiškai priimtini.
Silikonai ir Garbanos
Silikonų naudojimas nerekomenduojamas, nes nors jie padeda plaukams tapti blizgesniais, švelnesniais ir be pasišiaušimo, ilgainiui jie gali turėti žalingą poveikį garbanotiems plaukams. Kai silikonai nėra pašalinami, jie padengia plaukus ir suformuoja plėvelę, kuri, nors ir uždengia plaukus, neleidžia jiems būti drėkinamiems ir sudrėkintiems. Dėl to garbanoti plaukai pradeda sausėti, atsiranda daugiau pasišiaušimo ir mažiau apibrėžtų garbanų.
Tik sulfatai gali pašalinti sukauptus silikonus iš plaukų, tačiau tuo pačiu jie taip pat pašalina ir natūralius plaukų aliejus.
Kaip alternatyva rekomenduojama naudoti vandenyje tirpstančius silikonus arba produktus, kurie visiškai neturėtų silikonų.
Vaškai ir mineraliniai aliejai
Mineraliniai aliejai ir vaškai nepateikia maistingųjų medžiagų ar drėkinimo. Be to, jie trukdo plaukams pasisavinti vandenį ar maistines medžiagas. Šie ingredientai suformuoja barjerą aplink plauką ir sulaiko jame esančią drėgmę, suteikdami blizgesnio ir šilkesnio plaukų įvaizdį, tačiau paslėpdami tikrąją plaukų būklę. Be to, norint pašalinti sukauptus vaškus ir mineralinius aliejus, reikalingi sulfatai.
išš
Džiovinantys Alkoholiai
Yra dviejų tipų alkoholiai:
-
Riebūs arba ilgagrandžiai alkoholiai – priimtini Curly Girl metode. Jie dažnai išgaunami iš natūralių šaltinių, tokių kaip kokosų aliejus. Šie alkoholiai veikia kaip emulsikliai – padeda vandeniui ir aliejui susijungti produktuose, minkština kutikulę, palengvina plaukų iššukavimą ir drėkina plaukus.
-
Džiovinantys arba trumpagrandžiai alkoholiai – nepriimtini Curly Girl metode. Jie naudojami kaip priedai plaukų priežiūros priemonėse, kad pagerintų jų pasiskirstymą. Kadangi šie alkoholiai greitai išgaruoja, jie leidžia plaukams išdžiūti per trumpesnį laiką. Tačiau dėl šio efekto plaukai gali dar labiau išsausėti, o kutikulė tampa sausesnė ir labiau pasišiaušusi.
Kasdienė Garbanų Priežiūros Rutina
- Išplaukite plaukus Curl Therapy šampūnu.
- Ant drėgnų plaukų užtepkite Curl Therapy kaukę ir palaikykite 2–5 minutes. Rankomis perbraukite nuo šaknų iki galiukų, naudodami scrunch techniką. Kruopščiai išskalaukite vandeniu.
- Ant drėgnų plaukų paskirstykite Curl Therapy nenuplaunamą kremą, braukdami rankomis nuo šaknų iki galiukų. Jei plaukai labai ploni, šį arba antrą žingsnį galima praleisti.
- Tolygiai paskirstykite Curl Therapy gelį, braukdami rankomis nuo šaknų iki galiukų. Naudodami plačių dantų šukas, išskirstykite produktą ir užbaikite scrunch technika.
- Mikropluošto rankšluosčiu pašalinkite drėgmės perteklių, taikydami scrunch techniką.
- Plaukus džiovinkite difuzoriumi, pasirinkdami vidutinę arba žemą temperatūrą ir vidutinį oro srautą. Venkite plaukų lietimo džiovinimo metu.
- Pasirinktinai: Jei norite papildomo tūrio, taikykite 50/50 techniką, naudodami Curl Therapy purškiklį.
- Kai plaukai visiškai išdžius, užlašinkite 2–3 lašus Curl Therapy aliejaus ant delnų, patrinkite juos tarp rankų, kad sušildytumėte produktą, ir naudokite scrunch techniką, kad pašalintumėte cast efektą ir užrakintumėte drėgmę.
Garbanų Atgaivinimas
Garbanos po kelių dienų po plovimo gali prarasti savo formą, todėl jas rekomenduojama atgaivinti:
- Apipurkškite arba sudrėkinkite plaukus vandeniu.
- Jei plaukai tapo šiauštis ar išsausėjo, užtepkite Curl Therapy nenuplaunamą kremą, braukdami rankomis nuo šaknų iki galiukų.
Specialios Technikos:
- Scrunch technika: Garbanų formavimo metodas, kai formuojant plaukus produktas įmasažuojamas į garbanas, jas pakeliant ir spausdinant pirštais. Dar vadinama Mulli-Mulli/Pulsing technika.
- 50/50 technika: Tūrio didinimo metodas, kai formavimo gelis tepamas du kartus – pirmą kartą ant šlapių plaukų, o antrą kartą, kai plaukai jau 50 % išdžiūvę, tada užbaigiama džiovinimu.
-
Cast arba Crunch efektas: Tai standus, kartais kietas garbanų pojūtis, kuris atsiranda naudojant formavimo produktus.
-
Tolygiai paskirstykite Curl Therapy purškiklį, braukdami rankomis nuo šaknų iki galiukų. Užbaikite scrunch technika.
-
Plaukus džiovinkite difuzoriumi, nustatę vidutinę arba žemą temperatūrą ir vidutinį oro srautą. Venkite plaukų lietimo džiovinimo metu.
Scrunch Technika
Tai garbanų formavimo metodas, kurio esmė – formavimo produktas įmasažuojamas į plaukus, o garbanos švelniai suspaudžiamos ir pakeliamos į viršų. Ši technika padeda išryškinti natūralų garbanų raštą ir suteikia joms elastingumo. Dar vadinama: Scrunch/Mulli-Mulli/Pulsing technika.